Спорт

квалификации за еп 2020 у-19 Чешка и Хрватска ривали на младите македонски фудбалери во следните квалификации

Чешка и Хрватска ривали на младите македонски фудбалери во следните квалификации

Репрезентацијата на Македонија која следната есен ќе настапува во првата фаза од квалификациите за Европското првенство 2020 за фудбалери до 19 години ги доби своите противници.

Македонија е во групата 3 заедно со Чешка, Хрватска и Луксембург.

УЕФА дополнително ќе го одреди домаќинот на оваа квалификациска група.

Инаку, денеска Македонија во истата возрасна категорија (19 години) ги доби Англија, Унгарија и Летонија за противници во елитните квалификации за ЕП 2018.