Четири лица починати и речиси 400 новозаразени од Ковид-19

Во денешната статистика се евидентирани 398 нови случаи на ковид-19, четири лица ја загубија битката, а 18 пациенти се водат како оздравени, информираше Министерството за здравство.

Во последните 24 часа се направени 6.383 тестирања, а регистрирани се 398 нови случаи на ковид-19: Скопје – 136, Тетово – 86, Гостивар – 46, Куманово и Кичево – по 23, Битола – 15, Охрид и Струмица – по 13, Дебар – 10, Струга – 6, Кавадарци – 5, Кочани – 4, Прилеп и Валандово – по 3, Велес, Штип, Свети Николе и Ресен – по две, Радовиш, Делчево, Пробиштип и Македонски Брод  – по едно лице.

Регистрирани сe 18 оздравени пациенти од Скопје – 7, Битола – 4, Куманово – 3, Радовиш – 2, Штип и Берово по едно лице.

Пријавени се 4 починати лица: 3 од Куманово (29, 49 и 74) и еден од Гостивар (78), починати во болнички услови.

Направени се 6.383 тестови преку: ИЈЗ-90, ЦЈЗ Скопје-46, ЦЈЗ Битола-100, ЦЈЗ Прилеп-68, ЦЈЗ Тетово–47, ЦЈЗ Куманово–75, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 1, ГОБ 8-ми Септември-7, Институт за микробиологија–56, Жан Митрев (Филип Втори)-122, Авицена-429, Биотек-158, Систина-96, лабораторија Лаор-939, Синлаб-12, Ремедика-4, Плодност–56, Генеа–5, Никоб лаб-917, ВФВ Медикал-50, Ели Медика-28, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 3.077.

Досега во земјата се направени вкупно 1.019.192 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 158.025 бројката на оздравени пациенти е 150.524, на починати е 5.507, а бројот на активни случаи изнесува 1.994.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна: Скопје 69.397, активни 603, Куманово 9.058, активни 145, Прилеп 8.354, активни 24, Тетово 7.924, активни 572, Битола 6.373, активни 57, Велес 5.488, активни 12, Гостивар 5.420, активни 221, Кавадарци 5.175, активни 18, Охрид 5.061, активни 40, Штип 4.977, активни 12, Струмица 4.189, активни 59, Струга 3.013, активни 30, Кочани 2.818, активни 22, Кичево 2.681, активни 73, Гевгелија 2.197, активни 1, Неготино 2.184, активни 0, Свети Николе 1.530, активни 5, Ресен 1.238, активни 4, Крива Паланка 1.227, активни 0, Радовиш 1.173, активни 9, Берово 1.043, активни 10, Делчево 975, активни 1, Дебар 990, активни 46, Виница 892, активни 6, Пробиштип 790, активни 1, Валандово 677, активни 8, Богданци 494, активни 0, Крушево 490, активни 0, Демир Хисар 400, активни 0, Демир Капија 396, активни 0, Кратово 377, активни 0, Македонски Брод 366, активни 7, Пехчево 276, активни 7, Македонска Каменица 250, активни 1 и Дојран 132, активни 0.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.