Четири лица загинаа, 42 се повредени во експлозија на католичка миса на Филипините

Четири лица загинаа утрово во експлозија на католичка миса на југот на Филипините. Инцидентот се случил во гимназијата на државниот универзитет Минданао во Марави, најголемиот муслимански град во земјата. Четириесет и двајца други претрпеа претежно полесни повреди, соопштија властите, додавајќи дека ситуацијата е „под контрола“.

Во 2017 година, Марави беше сцена на петмесечна битка меѓу владините сили и милитантите поврзани со Исламската држава. Милитантите наречени групата Даулах Исламијах-Мауте можеби стојат зад бомбашкиот напад, изјави бригадниот генерал Алан Ноблеза, полициски командант во регионот.

Генералот Ноблеза рече дека 11 милитанти биле убиени во средба со филипинската војска минатиот петок во соседниот град Дату Хофер Ампатуан, што укажува на тоа дека експлозијата во неделата би можела да биде форма на одмазда.

Претседателот Фердинанд Маркос Јуниор ја осуди експлозијата како „бесмислен и најгнасен“ чин, „извршен од странски терористи“. Ја повика јавноста на мир.

„Бидете уверени дека извршителите на овој безмилосен чин ќе ги изведеме пред лицето на правдата“, рече тој.

Експлозијата најверојатно ја предизвикале граната или импровизирана експлозивна направа, изјавија официјални лица, повикувајќи се на прелиминарна истрага. Фотографиите споделени од локалните власти на социјалните мрежи покажуваат пластични столчиња во неред на теренот на гимназијата по експлозијата. Освен подот, се чини дека зградата не претрпела поголеми оштетувања.

Оние кои биле однесени во блиската болница биле третирани главно поради помали исеченици и модринки. Гувернерот на провинцијата, Маминтал Адионг Јуниор, изјави дека ранетите биле пратени дома. Мисите во неделата привлекоа повеќе од вообичаено толпи ширум Филипините, бидејќи го означува почетокот на Адвент, четиринеделното бдение на Католичката црква што води до Божиќ. Речиси 80% од 113 милиони луѓе во земјата се католици и не е невообичаено за училишните спортски сали, па дури и трговските центри да се издвојат простор за неделна миса, особено на места каде што нема цркви. MSU, еден од најголемите универзитети во нацијата, рече дека е „длабоко тажен и ужасен“ од „бесмисленото и ужасно“ насилство.