Четири региони гласаа за приклучување кон Русија: Што е следно?

Процесот на пристапување на Донбас и два региони од јужна Украина кон Русија ќе вклучува неколку чекори.

Народните републики Доњецк и Луганск (ЛНР и ДНР) заедно со Херсонската област и дел од регионот Запорожје во јужна Украина гласаа за приклучување кон Русија на референдумите што се одржаа помеѓу 23 и 27 септември, пишува РТ.

Во Луганск, повеќе од 98 отсто од гласачите ја поддржаа идејата за приклучување кон Русија, покажуваат официјалните бројки со сите преброени гласачки ливчиња. Доњецк покажа слични резултати со повеќе од 99 отсто од гласачите кои го поддржаа овој потег. И регионите Запорожје и Керсон ги обработија сите гласачки ливчиња до доцна во вторникот, при што 93% и 87% од гласачите соодветно го поддржаа одвојувањето од Украина и повторното обединување со Русија.

Процесот на интегрирање на нови региони во Русија може да потрае некое време бидејќи бара одобрение од парламентот на земјата и од претседателот. Но, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, во петокот рече дека е „убеден дека ќе биде доволно брзо“.

Според рускиот устав и федералниот закон за пристапување на нови конститутивни членки, постапката вклучува неколку чекори. Откако регионите кои се подготвени да станат дел од Руската Федерација ќе ги поднесат своите предлози до Москва, претседателот треба да ги информира парламентот и владата за ова прашање, објасни сенаторот Константин Косачев во минатонеделната објава на Телеграма.

Доколку се постигне политички договор за пристапување, треба да се развијат „нацрт меѓународни договори за прием на странски држави или нивни делови“ во Русија, рече Косачев, потпретседател на Горниот дом на парламентот. Овие договори регулираат прашања како што се името и статусот на новите територии, државјанството, сукцесијата, функционирањето на јавните власти, работата на законодавството итн.

По потпишувањето на овие договори, рускиот Уставен суд треба да потврди дали се во согласност со врховниот закон на земјата. Доколку нема прекршувања, следен чекор ќе биде ратификација на документите од Долниот дом, Државната Дума и нивно одобрување од Горниот дом, Советот на Федерацијата.

Истовремено, до Думата треба да биде поднесен нацрт федерален уставен закон за прием на нови составни единици во Русија. Ако се одобри, потоа оди на разгледување во Горниот дом.

„Овој закон стапува во сила не порано од влегувањето во сила на самите меѓународни договори“, истакна Косачев.

Москва претходно предупреди дека доколку републиките во Донбас и двата јужни украински региони се обединат со Русија, ќе ги смета сите обиди на Киев да ги врати како напади на сопствената земја.

„Веднаш рускиот Устав ќе стапи на сила во однос на овие територии каде што сè е многу јасно наведено во овој поглед“, рече Песков за новинарите минатата недела.

Набргу откако регионите одлучија да одржат референдуми, рускиот претседател Владимир Путин најави делумна мобилизација што вклучува повикување на вооружување околу 300.000 резервисти, според војската. Медиумските извештаи сугерираат дека Москва наводно планира да мобилизира до еден милион.

Киев смета дека териториите кои се подготвени да се приклучат на Русија се под нелегална окупација и рече дека нема да ги признае резултатите од референдумите. Украинскиот претседател Владимир Зеленски отфрли секаква можност за разговори по гласањето.

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитриј Кулеба минатиот вторник изјави дека „Украина има целосно право да ги ослободи своите територии и ќе продолжи да ги ослободува, што и да каже Русија“.

Американскиот државен секретар Антони Блинкен изјави за CBS во неделата дека регионите ЛНР, ДНР, Керсон и Запорожје „никогаш нема да бидат признаени“ како дел од руската територија. Тој додаде дека Киев има „секакво право“ да ги врати назад.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.