Четворица пациенти починаа од коронавирус, 85 новозаразени

91

Денеска се регистрирани 85 позитивни на коронавирус со што вкупната бројка на ковид дијагностицирани во Македонија  од почетокот на епидемијата изнесува 11.839.

Министерството за здравство информираше дека денеска се регистрирани 45 оздравени пациенто при што  бројката на оздравени пациенти сега изнесува 7.664, додека пак со денешните 4 починати вкупната бројка на починати е 527.

Во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3.648.

Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 5149, активни 1335

• Куманово 1148, активни 276

• Дебар 219, активни 127

• Штип 953, активни 400

• Прилеп 345, активни 49

• Тетово 1088, активни 190

• Струга 478, активни 195

• Велес 234, активни 23

• Битола 165, активни 72

• Охрид 297, активни 89

• Кавадарци 110, активни 88

• Гостивар 562, активни 326

• Гевгелија 24, активни 13 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци)

• Струмица 41, активни 25

• Крива Паланка 26, активни 12

• Радовиш 33, активни 10

• Крушево 16, активни 7

• Кочани 112, активни 24

• Пробиштип 63, активни 21

• Демир Хисар 43, активни 30

• Македонски Брод 51, активни 40

• Пехчево 6, активни 0

• Берово 8, активни 4

• Валандово 7, активни 1

• Виница 30, активни 26

• Делчево 5, активни 3 (*4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 14, активни 4

• Свети Николе 239, активни 114

• Кичево 196, активни 116

• Ресен 146, активни 17

• Неготино 31, активни 11 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.