Членството на Украина во НАТО не е во наш интерес, вели претседателски кандидат на САД

Приклучувањето на Украина во НАТО нема да биде од никаква корист за САД и ќе биде уште еден товар за Вашингтон, изјави гувернерот на Флорида и републикански претседателски кандидат Рон ДеСантис.

Во една епизода од подкастот на програмата Глен Бек во саботата, тој беше запрашан дали верува дека Украина треба да се обврзе никогаш да не се приклучи на воениот блок предводен од САД со цел да се постигне мир.

„Мислам дека членството во НАТО не е во наш интерес“, одговори Де Сантис, кој се смета за главен ривал на поранешниот претседател Доналд Трамп на прелиминарните избори на Републиканската партија.

„Сè што би направило е да ни додаде повеќе обврски, па … ако додавате повеќе обврски, тогаш кои се придобивките што ги добиваме за возврат?“, додаде тој.

Украина поднесе барање за влез во НАТО во септември 2022 година, откако четири нејзини региони со големо мнозинство гласаа за приклучување кон Русија на референдумите. Додека членките на блокот изјавија дека Киев на крајот ќе стане членка на НАТО, тие не дадоа никакви временски рокови.

ДеСантис, исто така, повтори дека категорично се противи на испраќање американски војници во Украина, додавајќи дека целта на Вашингтон треба да биде да се стави крај на конфликтот. Тој ја критикуваше сегашната политика на „бланко-чек“ за поддршка на Киев со финансиска и воена помош.

Оваа позиција добива на сила во редовите на републиканците во последниве месеци, при што некои републиканци постојано предизвикуваат загриженост за одговорноста. Претходно оваа недела, група од повеќе од дваесетина сенатори на партијата и членови на Конгресот доставија писмо до Белата куќа барајќи одговори.

„Американскиот народ заслужува да знае за што отишле нивните пари. Како оди контраофанзивата? Дали Украинците се поблиску до победа отколку пред шест месеци? Која е нашата стратегија и кој е планот за заминување на претседателот?“ побараа од администрацијата на Бајден.

Пратениците посочија дека додека не се одговорат тие прашања, ќе се спротивстават на дополнителни трошоци за поддршка на Украина. Нивното одбивање дојде додека Конгресот дебатира дали САД, кои веќе обезбедија десетици милијарди долари помош за Украина, треба да го одобрат последното барање на Бајден за испраќање уште 24 милијарди долари помош.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.