Цивилни жртви во Доњецк и на двете страни

Министерството за одбрана на Русија соопшти дека борците на паравоената единица „Вагнер“ окупирале уште две области на украинскиот град Бахмут на северната и јужната периферија на градот.

Украинските власти соопштија дека бројот на загинати во рускиот ракетен напад врз Славјанск се искачи на 11 загинати и 21 ранет.

Од друга страна, локалните власти на територијата на делот на Доњецк што го контролираат руските сили тврдат дека во нападот на украинската армија четири лица загинале, а десет се ранети во станбениот дел на градот Јасинуват.

„Полската влада одлучи да го забрани увозот на жито и друга храна од Украина за да ги заштити своите земјоделци“, изјави лидерот на владејачката Партија на правото и правдата (ПиС), Јарослав Качински.

Како што наведе, со уредбата се забранува увоз на жито од Украина, како и на десетици други видови земјоделски производи.

Во меѓувреме, владата на унгарскиот премиер Виктор Орбан се приклучи на забраната за увоз, велејќи дека статус кво ќе предизвика сериозна штета на локалните производители.

Не е прецизирано кога ќе стапи на сила забраната за увоз на жито и друга храна, но се вели дека истекува на крајот на јуни.

Рускиот претседател Владимир Путин го потпиша законот за создавање единствен регистар на регрути и воведување електронски покани, се наведува во документот објавен на официјалниот интернет портал за правни информации.

Станува збор за измени и дополнувања на одредени законски акти на Руската Федерација за прашањето за информирање на граѓаните за нивното појавување на воен рок.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.