Црна Гора и Албанија воведоа санкции против Русија

Шест земји надвор од Европската унија, меѓу кои се Црна Гора и Албанија, се придружиле кон санкциите на Европската унија против Русија, соопштија од Кабинетот на високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Кетрин Ештон.

Во соопштението се наведува дека Црна Гора, Албанија, Исланд и Молдавија, во рамки на Договорот за стабилизација и асоцијација, ги усвоиле европските санкции кон Русија, кои вклучуваат забрана за патувања и „замрзнување“ на сметките на руските и украинските функционери.

Норвешка и Лихтенштајн, кои не се земји членки на ЕУ, но се во состав на Европската економска заедница, исто така, се приклучиле кон санкциите.

 

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.