Црна Гора: Смртноста од Ковид-19 во февруари зголемена за 70 отсто

27

Во Црна Гора 210 граѓани починаа како резултат на Ковид-19 во февруари, од кои 12 вчера, што е зголемување за 70 проценти во споредба со јануари, покажуваат податоците на Институтот за јавно здравје.

Од почетокот на епидемијата, во Црна Гора починале 1.015 лица заболени од Ковид-19.

Дека епидемијата, и покрај строгите мерки, кои вклучуваат „локдаун“ на осум градови и затворање на угостителските објекти, добива на интензитет, покажува зголеменото оптоварување на капацитетот на болниците и растот на бројот на заразени лица, пренесува РТЦГ.

Според вчерашните податоци, рекорден број од -131 заболен пациент се лекува во Клиничкиот центар, а 113 во ковид болницата во Бар.Дури 100 лица се во критична состојба во тие две институции.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.