Црногорските пратеници бараат оставка од претседателот Ѓукановиќ

Сите пратеници на парламентарното мнозинство, 41 на број, се потпишале на предлогот за разрешување на претседателот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ.

Причината за ова, според црногорските пратениците, е кршење на Уставот поради недоделување на мандатот за состав на нова влада на лидерот на ДЕМОС, Миодраг Лекиќ и неповикување на сите парламентарни партии на консултации за мандатар.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.