ЦУК: Производствените капацитети во кризните региони од денеска ќе можат да ги изнесуваат своите производи

38

Производствените капацитети во Дебар и Центар Жупа од денеска ќе можат да ги изнесуваат своите производи надвор од кризното подрачје, информираше денеска на прес-конференција диреккторот на Центарот за управување со кризи ЦУК Агрон Буџаку.

– Во Кризното подрачје Дебар и Центар Жупа, неколку пати повторените потреби за производствени капацитети кои не смеат да излезат по одлуката од акциониот план , а во меѓу време од Владата беше дозволено гигантот за гипс Кнауф да може да излезе, денеска се дозволи сите производтвени капацитети од Дебар и Жупа да имаат прво по специјален протокол да извезат продукти, истакна Буџаку.

Директорт на ЦУК инфорираше дека  до Главниот кризен штаб и Министерството за здравство доставиле барање за два респиратори во општините Дебар и Центар Жупа.

-Имаме конкретно барање што ние го доставивме до министерот за здравство, дека во Дебар и Центар Жупа се потребни респиратори, бидејќи во момент на влошување на состојбата на пациентите, ова е медицинско помагало кое во случај на животна опасност ќе ги спаси овие пациенти, појасни денеска Буџаку.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.