Цветковиќ: Чудно како ‘педер’ е синоним за карактерна особина, а ‘политичар’ не е

232

Извршната директорка на Коалицијата Маргини и активитска за човекови права , Ирена Цветковиќ, во вторникот вечета на својот фејсбук профил ја коментираше изјавата на премиерот Зоран Заев кој рече, меѓудругото дека „нема да дозволи еден суетен новинар и еден педер, со извинување до ЛГБТИ заедницата, да ја урнат Владата“.

Баш чудно како ’педер’ е синоним за карактерна особина, а на пример “политичар” не е, пишува Цветковиќ.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.