Д-р Пановски вели дека со омикрон варијантата за шест месеци на пандемијата ќе и дојде крај, но прашањето е каков ќе биде тој крај

183

Брзото ширење на омикрон варијантата ќе доведе до крај на пандемијата во рок од шест месеци. Прашање е каков ќе биде тој крај? Тоа зависи од тоа колку оваа варијанта ќе биде вирулентна“, вели микробиологот д-р Никола Пановски за ДВ.

Според него, се знае дека овој сој не дава потешка форма на болеста, но прашање е дали и колку предизвикува полесна форма на болеста и намалена смртност.

„Ако се повтори нешто слично како во ЈАР, тогаш ќе имаме крај на пандемијата со многу случаи, но со малку починати. Се разбира ова зависи и од процентот на вакцинација, почитување на мерките, оптoвареноста на болниците и.т.н. По шест месеци ќе имаме сезонска форма на болеста, најчесто со клиничка слика на настинка, укажува Пановски.

По детектирањето на првиот случај на сојот омикрон во Македонија, лекарите апелираат на претпазливост. Иако првичните укажувања се дека омикрон варијантата на коронавирусот е послаба од претходната делта, епидемиолозите сепак предупредуваат дека тој се шири многу побрзо.

Во пресрет на новогодишните празници, тие повикуваат да се избегнуваат групирања и алармираат дека е неопходно да се воведат одредени ограничувања за влез во земјата, со цел да се забави ширењето на вирусот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.