Даноците на граѓаните на ЕУ одат за украински терористички напади врз цивили, вели Захарова

Западот е соучесник во убиството на цивили од страна на украинската војска во Донбас, изјави портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова.
Нејзината изјава доаѓа по украинскиот напад врз пекара во градот Лисичанск, со оружје обезбедено од сојузниците на Киев. Во нападот загинаа најмалку 28 цивили.

По нападот, вршителот на должноста шеф на Луганската Народна Република, Леонид Пашечник, ја обвини украинската војска дека намерно ја гаѓала зградата викендов за да ги максимизира цивилните жртви. Во објава на неговиот Телеграм канал, тој додаде дека „службите успеале да спасат десет луѓе од под урнатините“, а лекарите дале се од себе за да им ги спасат животите.

Во изјавата од саботата, Захарова рече дека „според прелиминарните информации, нападот бил изведен со употреба на западно вооружување“. Таа го опиша гранатирањето како „терористички напад“ со цел да ја пренесе „благодарноста на Киев за „дарежливата“ финансиска поддршка од земјите на ЕУ.

Портпаролката на Министерството за надворешни работи додаде дека граѓаните на земјите на ЕУ треба да знаат за што се трошат нивните даноци, имено за „смртоносните системи за оружје“ што ги користи украинската војска за „убивање цивили“.

„Ние им предлагаме на парижаните да замислат како одат наутро во пекара, а жителите на Рим – да се напијат кафе во некое кафуле – но наместо свежо печено пециво да се вратат дома со повредени роднини или убиени од украинските терористи“, обвини Захарова.

Таа посочи дека силите на Киев добро знаеле дека цивилите, вклучително и семејствата со деца и постарите, обично се собираат во пекарата во сабота.

Таа додаде дека зградата била срамнета со земја како резултат на гранатирањето.

Според Захарова, смртоносниот инцидент е „дополнителен доказ за криминалната природа на режимот во Киев“. Таа го цитираше рускиот претседател Владимир Путин, кој во петокот ја окарактеризира украинската војска како „терористичка организација која напаѓа амбулантни возила“. Тој мислеше на неколку напади врз болничари кои работат во Донбас минатиот месец.

Портпаролката на Министерството за надворешни работи заклучи дека Москва ќе ги информира „меѓународните организации за уште еден терористички напад од страна на бандата на Зеленски“. Официјалниот претставник истакна дека Русија очекува брза и недвосмислена осуда на дејствијата на Киев.

Властите во Луганската Народна Република ја прогласија неделата за ден на жалост за 28-те жртви од нападот на пекарата, меѓу кои има и едно дете.

Пашечник вети дека одговорните на крајот ќе бидат изведени пред лицето на правдата „за оваа ужасна трагедија, за секоја смрт“.