Де Лаурентис подготвува проект вреден 10 милијарди евра за тектонски промени во фудбалот

35

Реакцијата на јавноста го сопреа мега проектот за европска фудбалска Суперлига, откако жестоко реагираа навивачите, јавноста, фудбалските федерации, а се вмеша дури и политката, но приказната за тектонски промени во светскиот фудбал продолжува.

Сега на сцена стапи контроверзниот сопственик на Наполи, клуб за кој настапува и македонскиот репрезентативец Елиф Елмас, Аурелио де Лаутрентис кој соопшти дека работи на проект вреден 10 милијарди евра.

-Лигата на шампионите и Лигата на Европа на клубовите не им носат доволно приходи за да ги оправдаат настапите во овие натпреварувања. За да бидете конкуренти потребно е да имате повеќе врвни фудбалери. Тоа значи дека мора да трошите многу, а наградите во европските натпревари не се доволни Затоа клубовите треба да разговаат едни со други за да создадат помодерен и попрофитабилен фудбал за сите,изјави Де Лаурентис за „Дејли Меил“.

-Потребно е да се намали бројот на натпревари така што би се намалил бројот на лиги во цела Европа. Треба да се создаде европско натпреварување со демократски систем на влегување во истото и кој е базиран на пласманот на екипите во националните лиги. Јас веќе испитав дека овој проект може да донесе 10 милијарди евра, но потребни се желба и целосна независност, додаде Де Лаурентис, притоа не изнесувајќи повеќе детали за проектот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.