Дебакл на Србија во Украина, Норвешка пак испушти два гола предност

195

Фудбалерите на Украина дури со 5:0 ја совладаа Србија во рамките на третото коло од квалификациите за европското првенство кое ќе се игра следната 2020 година, а Норвешка во последните 13 минути испушти водство од два гола против Романија.

Украинците во Лвов со два гола на Циганков за само две минути, во 26 и 28-та, на водство заминаа со предност од 2:0. Но во продолжението продолќија со нападите и постигнаа уште три погодока. Евгениј Конопјанка во 46 и 75, а Јаремчук во 59 минута ги постигнаа конечните 5:0. Украина се проби на врвот на Групата Б со 7 бодови, пред Луксембург кој има 4 бодови.

Еден од најинтересните дуели во Гупата Д се одигра во Копенхаген каде со 1:1 ремизираа Данска и Ирска. Данците поведоа во 76 минута преку Хјорнерг, а само девет минути подоцна израмни Шејк Дафу и донесе важен бод на својата селекција која сега со 7 бодови е на врвов на табелата. Данците од два меча освоија само два бода и се четврти.

Норвешка повторни пропушти водство од два гола. Против Шведска по 2:0 одвај спасија бод, а сега ѝ дозволи на Романија од Осло да се врати со бод. Елкоуну во 56 и Одегард во 70 минута им ја донесоа солидната предност на Норвежаните, но Кесер со два погодока, во 77 и во втората минута од судиското продолжение им ја украде победата.

 

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕВРО 2020.

Група А
Чешка – Бугарија 2:1
(Шлик 19, 50 / Иса 3)

Црна Гора – Косово 1:1
(Мугоша 69 / Рашица 25)

Табела
1. Англија 2 2 0 0 10: 1 6
2. Чешка 2 1 0 1 2: 6 3
3. Косово 2 0 2 0 2: 2 2
4. Бугарија 3 0 2 1 3: 4 2
5. Црна Гора 3 0 2 1 3: 7 2

Група Б
Украина – Србија 5:0
(Циганков 26, 28, Конопљанка 46, 75, Јаремчук 59)

Литванија – Луксембург 1:1
(Новиков 74 / Родригес 21)

Табела
1. Украина 3 2 1 0 7:1 7
2. Луксембург 3 1 1 1 4:4 4
3. Португалија 2 0 2 0 1:1 2
4. Литванија 2 0 1 1 2:3 1
5. Србија 2 0 1 1 1:6 1

Група Ц
Естонија – Ирска (саб., 18 часот)
Белорусија – Германија (саб., 20:45)

Табела
1. Северна Ирска 2 2 0 0 4:1 6
2. Германија 1 1 0 0 3:2 3
3. Холандија 2 1 0 1 6:3 3
4.Естонија 1 0 0 1 0:2 0
5. Белорусија 2 0 0 2 1:6 0

Група Д
Данска – Ирска 1:1
(Хојбјерг 76 / Дафи 85)

Грузија – Гибралтар 3:0
(Гвилија 30, Папунашвили 59, Арвеладзе 76-11м)

Табела
1. Ирска 3 2 1 0 3:1 7
2. Швајцарија 2 1 1 0 5: 3 4
3. Грузија 3 1 0 2 3:3 3
4. Данска 2 0 2 0 4:4 2
5. Гибралтар 2 0 0 2 0:4 0
Група Е
Хрватска – Велс (саб. 15.00)

Азербејџан – Унгарија (саб., 18 ч.)

Табела
1. Словачка 2 1 0 1 2:1 3
2. Велс 1 1 0 0 1:0 3
3. Унгарија 2 1 0 1 2:3 3
4. Хрватска 2 1 0 1 3:3 3
5. Азербејџан 1 0 0 1 1:2 0
Група Ф
Фарски Острови – Шпанија 1:4
(Олсен 30 / Рамос 5, Навас 19, Гестсон 34-аг, Гаја 71)

Норвешка – Романија 2:2
(Eелјунуси 56, Одегард 70 / Кесеру 77, 90+2)

Шведска – Малта 3:0
(Квајон 2, Клесон 50, Исак 81)

Табела
1. Шпанија 3 3 0 0 8:2 9
2. Шведска 3 2 1 0 8:4 7
3. Романија 3 1 1 1 7:5 4
4. Малта 3 1 0 2 2:6 3
5. Норвешка 3 0 2 1 6:7 2
6. Фарски Острови 3 0 0 3 3:10 0
Група Г
Австрија – Словенија 1:0
(Бургшталер 74)

Латвија – Израел 0:3
(Захави 10, 59, 80)

Македонија – Полска 0:1
(Пјатек 47)

Табела
1. Полска 3 3 0 0 4:0 9
2. Израел 3 2 1 0 8:3 7
3. Македонија 3 1 1 1 4:3 4
4. Австрија 3 1 0 2 3: 5 3
5. Словенија 3 0 2 1 2:3 2
6. Латвија 3 0 0 3 1:8 0
Група Х

Исланд – Албанија (саб, 15.00)
Молдавија – Андора (саб., 18 ч.)
Турција – Франција (саб, 20.45)

Табела
1. Франција 2 2 0 0 8:1 6
2. Турција 2 2 0 0 6:0 6
3. Албанија 2 1 0 1 3:2 3
4. Исланд 2 1 0 1 2:4 3
5. Андора 2 0 0 2 0:5 0
6. Молдавија 2 0 0 2 1: 8 0
Група И
Русија – Сан Марино (саб, 18 часот)
Белгија – Казахстан (саб., 20:45)
Шкотска – Кипар (саб., 20:45)

Табела
1. Белгија 2 2 0 0 5:1 6
2. Русија 2 1 0 1 5:3 3
3. Казахстан 2 1 0 1 3:4 3
4. Кипар 2 1 0 1 5:2 3
5. Шкотска 2 1 0 1 2:3 3
6. Сан Марино 2 0 0 2 0:7 0
Група Ј
Финска – БиХ (саб., 18 ч.)
Ерменија – Лихтенштајн (саб., 18 часот)
Грција – Италија (саб., 20:45)

Табела
1. Италија 2 2 0 0 8:0 6
2. Грција 2 1 1 0 4:2 4
3. БиХ 2 1 1 0 4:3 4
4. Финска 2 1 0 1 2:2 3
5. Ерменија 2 0 0 2 1:4 0
6. Лихтенштајн 2 0 0 2 0:8 0

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.