Дебарската гимназија го завршува протестот, од денеска започнува со онлајн настава

31

Раководството на  гимназијата „28 Ноември“ соопшти дека од денеска наставата во ова единствено средно училиште во Дебар го прекинува протестот и започнува со онлајн наставата.

Од таму информираат дека на ваков потег се одлучил по консултациите со експерти од здравствените институции и по состанокот со министерката за образование и наука, Мила Царовска, како и со други претставници од Владата.

Проценката на ризикот била дела тој го загрозува здравјето на нашето општество како последица на Ковид-19 и дека одлуката била донесена по принципот „Здравјето над сите“.

„Станува збор за конечен став за почеток на новата учебна година, по разговорите што беа водени меѓу управата на гимназијата и надлежните институции на централно ниво“, изјави за РСЕ директорот на училиштето Рамадан Имери.

Тој нагласи и дека се консултирал со членови на својата партија и ги повика учениците и наставниот кадар од денеска да започнат онлајн настава.

Средношколците во Дебар првите два дена ја бојкотираа онлајн наставата, а раководството на гимназијата „28 Ноември“ беше убедено дека училиштето има капацитет за воспитно- образовниот процес со физичко присуство.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.