9.8 C
Skopje
среда, април 24, 2024

Демократите го одобрија пакетот од 1,9 трилиони долари на Бајден за помош во коронакризата

Демократите во американскиот Сенат се согласија денеска за пандемски пакет помош од 1,9 трилиони долари предложен од претседателот Џо Бајден и ги отфрлија обидите на републиканците на маратонската сесија да го сменат предлог-законот.

Кога прашањето беше решено, беа изгласани неколку стотици предлози за изменување и дополнување на законот.

Демократите ги отфрлија предлозите на Републиканците за намалување на пакетот на 650 милијарди долари, казнувајќи држави како Њујорк што го намали бројот на смртни случаи во домовите за стари лица и предлогот училиштата да добијат федерална помош само доколку часовите се одржуваат во училници.

Во најголемата криза во јавното здравство во последниот век починаа повеќе од 521 000 луѓе во САД и милиони останаа без работа.

Пакетот правна помош вклучува финансирање на вакцини и медицински материјали, помош на невработени и нова рунда финансиска помош за домаќинствата, малите бизниси и државните и локалните власти.

Анкетите покажуваат дека пакетот помош е поддржан од пошироката јавност.

Демократите се надеваат дека Бајден ќе го потпише пред 14 март.

Бенефициите за невработеност се само една од проблематичните точки во сеопфатниот пакет за помош во корона кризата. Обидот за зголемување на минималната плата веќе не успеа, а демократите се согласија да го изменат законот за да насочат поголема помош за помалите држави и градови.

Во верзијата донесена во Претставничкиот дом минатата сабота, се барало 400 американски долари неделно надоместоци за невработеност до 29 август за да им се помогне на Американците кои останале без работа во услови на економска траума предизвикана од коронавирусот.

Но, компромисот би ја намалил таа поддршка на 300 американски долари неделно, но до 6 септември, откри извор во таборот на демократите.

Договорот исто така го продолжува даночното олеснување за компаниите за уште една година – до 2026 година.

Бајден го поддржува компромисот, соопшти Белата куќа.

Доколку Сенатот го усвои законот, Претставничкиот дом мора да ги одобри измените во пакетот правна помош пред Бајден да го потпише.

Републиканците го поддржаа претходниот пакет помош за борба против коронавирусот и за рестартирање на најголемата светска економија, која допрва треба да ги замени 9,5 милиони невработени од минатата година.

Но, со демократите на власт во Белата куќа и во двата дома на Конгресот, републиканците го критикуваат новиот пакет помош и тврдат дека е прескап.