Демонстранти упаднаа во Конгресот на САД со барање да запре геноцидот во Газа

Американски демонстранти денеска упаднаа во дел од зградата на Капитол, демонстрирајќи против војната меѓу Израел и Газа.

Според извештаите, биле уапсени до 50 лица, а полицијата го потврдила протестот. „Група демонстранти упаднаа во Капитол, а демонстрациите не се дозволени во зградите на Конгресот“, рекоа тие во објавата на социјалните мрежи.

На еден транспарент пишува „Евреите велат примирје сега!“, додека луѓето исто така се слушаат како извикуваат „прекини го огнот сега“.

Непрофитниот еврејски глас за мир соопшти дека тие стојат зад протестите и тврдат дека „почнуваат апсењата“.

„Нема да заминеме додека Конгресот не повика на прекин на огнот во Газа“, се вели во друг твит. „Тука сме да кажеме: не во наше име и никогаш повеќе. И ние ќе продолжиме со нашата граѓанска непослушност додека Конгресот не повика на прекин на огнот во Газа или додека не принудат да заминеме“.

На протест во Вашингтон, еврејски и палестински активисти повикаа и на прекин на американската воена поддршка за израелската држава.

„Тука сме да повикаме да се стави крај на геноцидот во Газа“, рече Симха Толедано, еврејска активистка.

Таа рече дека тагува и за израелските и палестинските животи изгубени од почетокот на конфликтот, пишува Гардијан.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.