Денес и утре до +40, в недела освежување со пет-шест степени помалку

29

Под влијание на многу топла воздушна маса времето денеска и утре ќе биде сончево и многу топло. Максималните температури, според УХМР, насекаде ќе бидат над 30 степени, а во југоисточните делови од земјава ќе достигнат и до 40 степени.
В сабота ќе има зголемена облачност и ќе има услови за локална нестабилност со краткотраен пороен дожд и грмежи, а од недела ќе настапи повторно стабилизирање на времето. В недела се очекува максимална температура за пет-шест степени пониска од денешната.

 

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.