Денот на антифашизмот ја подели владејачката ХДЗ

22
Хрватска избира нов Сабор
Хрватска избира нов Сабор

Денот на антифашистичката борба, што првиот хрватски претседател Фрањо Туѓман го стави на листата на празници, ја подели владејачката Хрватска демократска заедница дали денот треба да се прославува или да се укине.

Дебатата почна пред два дена откако Одборот за ветерани во Саборот, со кој претседава Јосип Ѓакиќ предложи укинување на празникот Ден на антифашистичката борба.

Премиерот Андреј Пленковиќ вчера го обвини Ѓакиќ за детуѓманизација.

Во Хрватска се одбележува 22 јуни – денот кога во 1941 година во шумата Брезовица во близна на Сисак е формиран Првиот сисачки партизански одред.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.