Депортирани 20 македонски државјани од Германија, не ги исполнувале условите за азил

101

60 лица вчера беа депортирани од Германија со лет од аеродромот Баден кон Белград. Воздухопловот кој превезувал 40 лица од Србија и 20 лица од Македонија полета напладне од аеродромот во Карлсруе, потврди регионалниот совет.

Претходно, Советот за бегалци во Хамбург протестираше против депортацијата. Најмалку четири лица беа приведени во градот Ханзештад со цел да бидат депортирани во Србија.

Официјалниот став на германското минситерство за миграција е дека во своите матични држави ќе бидат вратени сите странци кои што не ги исполнуваат условите за добивање азил.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.