Десет починати лица од Ковид-19 и 403 новозаразени

81
Во последните 24 часа се направени 2118 тестирања, а регистрирани се 403 нови случаи на ковид-19. Во Скопје има 165 новозаболени, во Куманово 30, Дебар 9, Штип 4, Прилеп 10, Тетово 14, Струга 11, Велес 25, Битола 10, Охрид 19, Кавадарци 22, Гостивар 11, Гевгелија 8, Струмица 13, Радовиш 3, Крушево 4, Кочани 14, Пробиштип 1, Демир Хисар 1, Македонски Брод 2, Берово 3, Виница 2, Делчево 2, Свети Николе 1, Кичево 4, Ресен 4 и 11 во Неготино, соопшти Министерството за здравство.
Починати се 10 лица, двајца пациенти од Скопје (54 и 90г.), еден од Куманово (73г.), двајца пациенти од Прилеп (59 и 56г.), еден од Охрид (72г.), пациент од ПЕ Гевгелија/Богданци (76г.), од Струмица (71г.), од ПЕ Делчево/ Македонска Каменица (74г.) и еден пациент од Кичево (76г). Сите пациенти се починати во болнички услови.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 88389, бројката на оздравени пациенти е 69476, на починати е 2682, а бројот на активни случаи изнесува 16231. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 38330, активни 9985
• Куманово 4981, активни 477
• Дебар 704, активни 134
• Штип 3421, активни 194
• Прилеп 4440, активни 305
• Тетово 4939, активни 706
• Струга 2126, активни 196
• Велес 2933, активни 392
• Битола 3162, активни 366
• Охрид 2633, активни 443
• Кавадарци 2372, активни 463
• Гостивар 3515, активни 444
• Гевгелија 1242, активни 206 (81 лице од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 214 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 2456, активни 453
• Крива Паланка 697, активни 94
• Радовиш 668, активни 77
• Крушево 188, активни 35
• Кочани 1687, активни 155
• Пробиштип 472, активни 34
• Демир Хисар 240, активни 27
• Македонски Брод 236, активни 16
• Пехчево 173, активни 24
• Берово 557, активни 55
• Валандово 323, активни 31
• Виница 474, активни 58
• Делчево 710, активни 230 (188 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 206, активни 14
• Свети Николе 1061, активни 71
• Кичево 1645, активни 190
• Ресен 692, активни 125
• Неготино 1106, активни 231 (176 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)
Направените 2118 теста се преку: ИЈЗ-531, ЦЈЗ Скопје-48,  Авицена-263, Биотек-195, МАНУ -97,  Жан Митрев (Филип Втори)-120, Систина со PCR метода -171, лабораторија Лаор –103, Судска медицина-48, ЦЈЗ Битола-46, Инфективна клиника-0, ГАК-0, Синлаб-21, Ремедика-16, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -457, УК Пулмологија со алергологија –2, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 428.006 тестирања на ковид -19.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.