Десет убиени во бомбашки напад во џамија во Нигер

320

Три жени самоубијци се разнеле ноќеска во џамија на југоисток на Нигер и убиле десетмина верници кои се собрале на паузата на постот за време на рамазан, информираше портпаролот на војската.

Нападот е извршен во градот Дифа, во близина на езерото Чад и границата со Нигерија, Чад и Камерун.
Во ова подраќје дејствуваат две фракции на милитантната група „Боко Харам“ која се бори за воспоставување на исламистичка држава во овј регион.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.