Детали од руското министерство за одбрана за мобилизацијата

Прво ќе бидат подготвени резервисти со борбено искуство и соодветни воени специјалности, соопшти руското Министерство за одбрана.

Канцелариите за регрутација ќе се фокусират на резервисти со борбено искуство и релевантни воени специјалности за време на тековната мобилизација, изјави руското Министерство за одбрана за новинарите во четвртокот. Во средата, рускиот претседател Владимир Путин најави делумна мобилизација поради продолжениот конфликт со Украина.

Нема конкретна наредба за изготвување, рече Министерството, но приоритет ќе им се даде на резервистите кои претходно поминале обука како оператори на тенкови, членови на артилериски екипаж, возачи, механичари и моторизирана пешадија. Исто така, борбеното искуство го нарече „еден од клучните фактори“ во изборот на војници.

Резервистите на возраст до 35 години можат да бидат регрутирани како војници, додека прагот на возраст ќе биде помеѓу 50 и 55 години за офицерите, во зависност од чинот, се додава.

Од мобилизација ќе бидат ослободени лицата вработени во одбранбената индустрија, како и оние кои не ги исполнуваат здравствените критериуми, имаат најмалку четири деца или се грижат за роднини со посебни потреби, објаснуваат од Министерството. Од секој регион ќе се бара да подготви одреден број резервисти во зависност од неговото население, додаде Министерството, без да ги наведе точните бројки.

Во средата, рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу изјави дека мобилизацијата ќе вклучува повикување на вооружување околу 300.000 резервисти, или нешто повеќе од 1% од целосниот потенцијал за мобилизација на Русија. Путин претходно изјави дека Министерството за одбрана препорачало да се привлечат воените резервисти во активна служба поради продолжениот конфликт во Украина и Донбас.

Шојгу објасни дека се потребни дополнителни војници за контрола на 1.000 километри долгата линија за контакт со украинските сили и областите под контрола на Русија.

Некои медиуми тогаш тврдеа дека бројот на оние кои наводно се очекува да бидат повикани може да изнесува еден милион. Сепак, Кремљ ги демантираше ваквите извештаи нарекувајќи ги „лага“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.