Детали за возачот на автобусот во Венеција кој одведе во смрт 20 луѓе

Во страшна сообраќајна несреќа што се случи вчера околу 19:45 часот во градот Местре, на 9 километри од центарот на Венеција, автобус со туристи удрил во заштитна ограда на надвозник, а потоа се превртел и паднал од нешто повеќе од 10 метри висина. Најмалку 21 лице загина.

Од сè уште неутврдена причина, автобусот со речиси 40 туристи патувал по мостот, удрил во заштитната ограда и одлетал во бездна во близина на железничката линија меѓу Местре и Маргера.

„Главната хипотеза во моментов е дека возачот на автобусот (…) се чувствувал лошо“, рече регионалниот претседател Лука Заја. Се претпоставува дека се работи за здравствен проблем или дека заспал на воланот.

Кој беше возачот на автобусот?
Во меѓувреме пристигнуваат нови детали за самиот возач, кој исто така е меѓу загинатите во несреќата.

Неговото име е Алберто Ризото и имаше 40 години. По потекло бил од Конељано, во провинцијата Тревизо и живеел во Тезе ди Вацола, исто така во областа Тревизо. Градоначалникот добро го познаваше. Зад себе остави помлад брат, пишува Corriere della Sera.

„Тој е добар возач, тој е со нас пет или шест години“, рече Масимо Фиорезе, директор на компанијата Ла Линеа чиј автобус излетал од надвозникот Местре, при што загинале најмалку 21 лице, а најмалку 15 се повредени.

„Тој ја презеде смената непосредно пред несреќите“
„Ризото ја презеде смената непосредно пред несреќата, околу 18 часот. Мислам. Тој земаше луѓе од Пјацале Рома и ги враќаше во кампот во Маргера. 16 од нив резервираа превоз, но очигледно се вмеша лошата среќа и оние кои не го направија тоа, кога видоа голем автобус кој доаѓа со многу седишта, исто така влегоа во него“, рече Фиорезе.

„Возачот беше човек со докажано искуство, многу добра личност“, додаде тој. Тој исто така рече дека работел во нивната компанија од 2014 година, а потоа направил пауза и повторно се вратил кај нив.

Како што пишуваат италијанските медиуми, тој пред несреќата на Фејсбук објавил фотографија на која се гледа во кампот Ху во Маргера, со натпис „Шатл до Венеција“. Трагичната несреќа се случила на враќање од Венеција.

Претседател на Венета: Возачот е од мојот крај, позната и почитувана личност
„Возачот е млад човек од мојот крај, добро позната и почитувана личност“, изјави Лука Заја, претседател на Венета.

„Реконструкцијата на динамиката на несреќата би ја препуштил на надлежните врз основа на сведоштвата на луѓето на лице место, камерите од бродот и надзорните камери. Можната болест на возачот е реална претпоставка бидејќи лично видов што може да се случи кога на лице му се слоши зад воланот, што може да ја објасни автобуската несреќа. Инспекторите ќе кажат што се случило“, додаде Заја.