Деведесет и двајца пријавени за фаќање на крстот во Вардар во Скопје

51

Деведесет и две лица досега се пријавени за учество во традиционалното фрлање на крстот на 19 јануари на Богојавление – Водици во Вардар во центарот на Скопје.

Пријавувањето почна на 2 јануари, а завршува денеска.

Спуштањето на крстот во водите на Вардар ќе биде на 19 јануари напладне, од мостот кај хотелот „Холидеј Ин“ и ќе го изврши поглаварот на Македонската православна црква г.г. Стефан.

Претходно, архиепископот г.г. Стефан во 9 часот ќе богослужи Златоустова литургија во црквата „Рождество на Пресвета Богородица“, а во 11:45 богојавленски литии ќе се упатат кон местото каде ќе се одржи традиционалната верска манифестација.

 

МИА

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.