Девет совети за подобра и подолга ерекција

944

На мажите им е особено важно добро да се покажат в кревет, а над се’ им е важно доле да бидат „на висина на задачата“.

Постојат многу третмани кои ја продолжуваат и зајакнуваат ерекцијата, но можете да поминете и без третман ако се придржувате од следниве неколку совети.

  1. Не мастурбирајте премногу често

Не се трошете на мастурбација, туку чувајте се за партнерката. Сите можат барем толку да се контролираат.

2. Помалку цигари и алкохол

Поради цигарите имате слаба циркулација, а добрата циркулација е особено важна за да се возбудите. Тоа  е уште една причина за да ги оставите цигарите. Алкохолот исто така лошо влијае на одржување на ерекцијата, затоа не претерувајте.

3. Вежбајте

Правете вежби за стомакот. Тоа ќе ви го зајакне абдоменот. Важно е да бидете во форма и да го одржувате физичкото здравје, бидејќи, прво ќе бидете посамоуверени. Ќе се чувствувате подобро во своето тело и ќе бидете порасположени за секс.

4. Чувајте ја силата

Не се заморувајте премногу. Ако сте исцрпени, ерекцијата нема да биде толку цврста. Научете кога треба да престанете.

5. Внимавајте на лековите кои ги пиете

Лековите за некои болести како што е депресија и слични болести ги пијат се’ повеќе луѓе. За жал, овие лекови се лоши за ерекцијата. Ако пиете вакви лекови, зборувајте со докторот за да проверите дали можеби претерувате.

6. Ограничете ја својата чувствителност за да можете да издржите повеќе

Класичен начин за спречување на чувствителноста е носење кондоми, кои секако би требало да ги користите. Ако сте сигурни во партнерката, можете да го намалите чувството на друг начин. Размислувајте за нешто друго за време на сексот ако ви се чини дека пребрзо ќе ејакулирае, но внимавајте да не ја загубите ерекцијата.

7. Смирете се

Што повеќе сте опуштени и што повеќе уживате во моментот ќе биде „посолидни“ доле.

8. Наместете се добро

Немој да бидете во поза која не ви одговара, туку секогаш бирајте ја онаа поза во која покажувате најдобри перформанси и во кои најмногу уживате.

9. Јадете добро

Важно е да се храните здраво. Пред сексот не јадете тешка храна или храна која тешко се вари.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.