Девет жртви во пожар на ковид-оддел во Романија

Девет луѓе починале во петокот во пожар кој избувнал на оддел за интензивна нега за пациенти со Covid-19 во романскиот град Констанца, објавија локаните власти.

Поќарникарите го изгаснале пожерот во источниот црноморски град околу 10,55 часот по локално време, доведувајќи засилување од другите окрузи.

Видоеснимките од местото на несреќата покажуваат пациенти коишто скокаат од пониките катови на болнцата и пожарникари како изнесуваат луѓе.

Привремениот романски министер за здравство Чеке Атила изјави дека во моментот на пожарот во болницата имали 113 пациенти, а на интензивна нега биле згрижени 10 лица. Во претпладневните часови 50 пациенти биле пренесени во други болници, а пред болничката зграда е поставена пункт за мовилна тријажа.

Во четвртокот во романските болнмици од Covid-19 се лекувало повеќе д 12.100 пациенти, од кои 315 се деца. На одделите за интензивна нега имали 1.346 пациенти.

Бројот на новите случаи на коронаинфекции во четвртокот изнесувал 12.032, што е нов рекорд на дневно ниво. Романија, со 19,3 милиони жители, ја има втората најниска вакцинирани во Европската унија, по Бугарија.

Во февраури во пожарот во ковид-болница во романската престолнина Букурешт загинаа 6 луѓе. Ланскиот ноември, пак, 10 луѓе ги загубија животите во пожарот на одделот за интензивна нега во болница во местото Пјатра Ниемт, на североистокот од земјата.

Романскиот здравствен систем, кој меѓу населението се прецепира како силно корумпиран, неефикасен и со политички именувања, беше под голем притисок и пред пандемијата на коронавирусот. Романија во последните три децении изградила само една болница и најмалку издвојува за здравството од членките од ЕУ, а десетици илјади доктори и медицински сестри ја напуштија земјата.

Firemen and policemen evacuate a burned victim from the infectious diseases hospital in Constanta, Romania, on October 1, 2021, after a fire broke out in the intensive care unit where ten Covid patients were being treated. – Several patients of Covid-19 died on october 1, 2021 in the fire of a hospital in Constanta (south-eastern Romania), according to the inspectorate for emergencies (ISU). It’s the third tragedy of this type recorded in less than a year in this country with dilapidated infrastructures. Five patients died in January in a fire that ravaged a Bucharest hospital, two months later another disaster killed 15 patients in a hospital in Piatra Neamt (north-east). (Photo by Costin Dinca / AFP) (Photo by COSTIN DINCA/AFP via Getty Images)