Дијалогот меѓу Приштина и Белград продожува во Брисел

21

Дијалогот меѓу Белград и Приштина со посредство на ЕУ ќе продолжи денеска во Брисел со средба меѓу претседателот на Србија Александар Вучиќ и премиерот на Косово Авдулах Хоти. Домаќини на состанокот закажани за 16 часот се шефот на европската дипломатија, Жосеп Борел и специјалниот претставник на ЕУ за дијалогот меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак. Вучиќ, Хоти, Борел и Лајчак во неделата одржаа видео состанок, по што најавија дека постигнале договор за клучните елементи на процеотс и на агендата на денешната средба.

Вчера, претседателот на Србија рече дека двете главни теми на денешната средба ќе бидат прашањето за исчезнатите и раселени лица и подобрување на економската соработка. Вучиќ досега не се сретнал во живо со Хоти, кој стана косовски премиер на 3 јуни. Дијалогот меѓу Белград и Приштина со посредство на ЕУ е прекинат од ноември 2018 година, кога тогашната влада на Рамуш Харадинај воведе даноци од 100 проценти на увозот на стоки од Србија.

Даноците беа укинати од владата на Албин Курти, формирана во февруари, но тие беа заменети со реципрочни трговски мерки кон Србија. На 6 јуни, три дена по формирањето, владата на Хоти ги укина реципрочните мерки против Србија, со што се отстрани клучната пречка за продолжување на дијалогот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.