Диего Коста заминува во кинеското првенство

46

Кинескиот клуб Тијанжин пројави интерес за напаѓачот на Атлетико, Диего Коста, информира АС.

Според информациите, натпреварот против Џирона (1: 1) може да биде последен на кој Коста играл со Атлетико Мадрид.

Кинезите се подготвени да одвојат речиси 70 милиони евра за да ги обезбедат услугите на 30-годишниот напаѓач.

Се информира дека преговорите се водат лично од агентот на Коста, Хорхе Мендес.

Кинескиот клуб е подготвен да понуди дополнителни финансиски услови на напаѓачот, кои не би можел да ги одбие.

Предлогот бил толку добар што агентот на Коста, Хорхе Мендес, веднаш го информирал Атлетико за желбата на играчот да замине од Мадрид.

Симеоне цврсто се потпира на Коста и рече дека по неговото заздравување тој ќе се приклучи на тимот во најважниот дел од сезоната. Но, ако навистина дојде до трансфер, Атлетико ќе се насочи кон Единсон Кавани.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.