До ДИК се пријавиле 502 „спорни“ граѓани

95

Државната изборна комисија (ДИК) соопшти дека до денеска до 13:00 часот, 502 граѓани се пријавиле за да го регулираат своето избирачко право.

Инаку претходно, за над 39.000 лица се појавија несовпаѓања на податоците при проверките за проичистување на Избирачкиот список.

Од пријавените, 116 се обратиле во подрачните одделенија и канцеларии или во дополнителните канцеларии на Државната изборна комисија, додека 386 граѓани пријавувањето го оствариле преку веб – апликацијата на Комисијата, соопшти ДИК.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.