ДИК: Сите гласачки места се отворени, гласањето се одвива без проблеми

13

Според информациите од терен кои пристигнале до Државната изборна комисија, сите гласачки места утрово се отворени навреме и процесот се одвива непрекинато и без проблеми, соопшти портпаролот на ДИК Адмир Шабани.

За 9.30 часот е закажана првата прес-конференција во ДИК за излезноста до 9 часот, по што на секои два часа ќе се информира за текот на гласањето на десеттите по ред парламентарни избори.

Шабани го соопшти процентот на изленоста на гласањето вчера во казнено-поправните домови, старските домови и на боните и немоќните на целосно обработени податоци.

Во казнено-поправните домови од вкупно 1 657 лица, гласале1 282 или 86,86 отсто.

Од вкупно пријавени 8 325 пријавени болни и немоќни лица, гласале 94,04 проценти, додека во старските домови од 357 гласачи, се изјасниле 234 или 80,62 отсто.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.