14 C
Skopje
петок, мај 29, 2020

ДИК утре ќе ги додели мандатите на новите пратеници

56
Државната изборна комисија утре ќе им ги врачи мандатите на новоизбраните пратеници. 

Според претседателот на ДИК, Никола  Рилковски, до денеска до Комисијата немало официјална најава дека некој од пратениците ќе ги враќа мандатите. Само НДП на Руфи Османи официјално најави дека ќе ги врати мандатите до ДИК.

До Управниот суд биле поднесени 10 тужби, и сите се одбиени со што се потврдени решенијата на ДИК.             

„Не е важно кој утре ќе ги врачи уверенијата, важно е дека тие се потпишани од мене“, вели Рилковски

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.