Димовски: Да потпишеш договор и за возврат да добиеш само тапкање и неколку убави зборови од ЕУ, е доволна причина да признаеш промашена стратегија

54

Пратеникот Илија Димовски на својот Твитер профил објави статус поврзан со одбивањето на Македонија за отпочнување на преговори со ЕУ.

-Да потпишеш договор како оној од Нивици и за возврат да добиеш само тапшање и неколку убави зборови од ЕУ (што и беше причина за договорот и референдумот) е доволна причина да признаеш промашена стратегија. Лани ни одложија за една година, годинава за пола.

Ilija Dimovski@ilijadimovski

Да потпишеш договор како оној од Нивици и за возврат да добиеш само тапшање и неколку убави зборови од ЕУ (што и беше причина за договорот и референдумот) е доволна причина да признаеш промашена стратегија.
Лани ни одложија за една година, годинава за пола.

See Ilija Dimovski’s other Tweets

Димовски имено во следниот негов пост на Твитер вели и дека е оптимист за во октомври годинава…, но и дека ЕУ и удри шамар на Владата…

Ilija Dimovski@ilijadimovski

Во Октомври во ЕУ ќе има три крупни процеси:
Брегзит без договор
7 годишен Буџет
Нова ЕУ комисија

Не би бил преголем оптимист…

See Ilija Dimovski’s other Tweets

Ilija Dimovski@ilijadimovski

Македонија е најпрепорачувана држава за членство во ЕУ.
ЕК пред десет години утврди дека ги исполнуваме условите за преговори.
И да, имаме многу проблеми, хаос и нефункционални установи, НО подобри сме од некои членки на ЕУ.

See Ilija Dimovski’s other Tweets

Ilija Dimovski@ilijadimovski

ЕУ денес и удри шамар на Владата (веројатно со право, зошто знаат и за партизација и за прогон и за корупција внатре), но
ЕУ им должи на граѓаните на Република Македонија…

See Ilija Dimovski’s other Tweets

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.