Димовски: Датум во март нема да има, амбасадорите знаат каде завршиле парите од „Рекет“

264

Нема да има датум за почеток на пристапните преговори со Европската унија во март, нема потреба да се лаже народот, изјави во петокот пратеникот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, во текот на собраниската расправа за предлог-законот за Јавното обвинителство порачувајќи дека странските амбасдори знаат кај кого и во кој град завршила лускузната торба „Луј Витон“ во која биле подигнати парите во случајот „Рекет“.

Димовски, исто така, рече дека на странските дипломати не само што им е важно да се донесе Законот за Јавно обвинителство, туку им било важно и начинот на кој ќе биде донесен самиот закон.

„Ви рекоа дека не е важно да се донесе законот, туку како ќе се донесе. Вие имате контакти со амбасадорите и знаете дека тие знаат сѐ. Особено за случајот ‘Рекет’, и тие, верувајте, знаат и каде завршила торбата ‘Луј Витон’ со парите и во кој град’, рече Димовски.

Повтори дека датум за почеток на преговори во март нема да има, потсетувајќи дека со половина од пратениците и претходно се олбожил оти датум немало да се додели ниту во октомври.

„Јас се обложив со сите вас дека во октомври нема да добиеме датум, и добив. Не дека јас го сакав тоа, туку поради тоа што е реалност. Ниту сега нема да добиеме преговори во март. Немојте да ја манипулирате јавноста со датумот. Една важна земја членка на ЕУ вели дека не е важно само да донесе, туку како ќе се донесе законот за ЈО“, рече Димовски.

 

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.