Димовски: На расипничкото трошење на народните пари на владината коалиција му нема крај

21

На расипничкото трошење на народните пари на владината коалиција му нема крај. За жал ова е уште една изгубена година за Република Македонија. Парите на граѓаните ќе завршат кај криминалците од власта, а за народот ќе останат само долговите, повисоките сметки и сиромаштијата, обвинува Љупчо Димовски.

Во продолжение следува неговиот став кој го објави денес на Фејсбук: 

За само 4 години, долгот на Република Македонија оваа Влада го зголеми за нови 2,4 милијарди евра односно на 63% од БДП. Од кога е СДСМ на власт, годишно се задолжуваме за нови 600 милиони евра. Вакво неодговорно однесување не е забележано досега во историјата на државата.

Ветуваа живот за сите, а испорачаа живот кој е се’ поскап, цените се’ повисоки, а граѓаните едвај врзуваат крај со крај. Основните прехранбени продукти се поскапени за 10-тина проценти во последниве месеци и години.

Како одговорни пратеници во текот на амандманската расправа поднесовме бројни амандмани со кои сакавме да истакнеме три приоритети:

– Заштита на здравјето на граѓаните;

– Стимулирање на економијата преку капитални инвестиции;

– Спречување на расипничко трошење на народните пари;

Жалиме што власта не собра храброст да прифати амандмани за набавка на 20 противпожарни возила, за амбулантни возила, за финансиска помош за текстилната и кожарската индустрија, за враќање на средствата на граѓаните кои се вакцинираа во земји од соседство и многу други амандмани кои суштински ќе направеа разлика и ќе го подобреа животниот стандард на граѓаните.

Македонија е најзадолжена во историјата, а последиците од ова недомаќинско работење ќе ги почувствуваат и сегашните, но и идните генерации.

Ова е доказ дека власта се води од мотото, купи ден – помини, без нималку грижа за последиците.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.