Директорот на Херитиџ отворено против Џорџ Сорос, Зоран Заев и Џес Бејли

313
херитиџ

Директорот на Херитиџ, која е највлијателна организација во Вашингтон, Џим Де Минт и близок човек до претседателот на САД, Доналд Трамп и потпретседателот Мајк Пенс отворено истапи против Џорџ Сорос, Зоран Заев и Џес Бејли.

sdsm-soros-bejli1-640x272

Де Минт на Твитер ја сподели колумната од весникот „Daily Signal“ на неговата фондација Херитиџ, со свој коментар, истакнувајќи дека Џорџ Сорос ја турка неговата левичарска агенда и во оддалечените места како Македонија, и тоа со помош на грантови од САД.

demint twitter

На Твитер Де Минт го следат речиси сите сенатори и конгресмени од владејачката Републиканска партија, како и од Белата Куќа, Стеј Департментот и Пентагнон.

Во текстот на „Daily Signal“ се вели дека Македонија станува симбол на битката во Европа меѓу конзервативните партии кои ги поддржуваат традиционалните вредности и националниот суверенитет, и оние, често финансирани од страна на либералните милијардери со амбициозна агенда, која вклучува либерални дроги и сексуално-ориентални политики, како и транс-национализам.

Се посочува и дека ВМРО-ДПМНЕ не е поддржувач на про-Путиновите политики, туку оти одамна е цврсто про-американска и про-НАТО партија.

demint mike pens

За блискоста меѓу претседателот на Херитиџ, Де Минт со Трамп и Пенс пишуваат многу американски медиуми.

Њујорк Магазин пишува дека Де Минт е човекот кој стои зад кампањата на Трамп и Пенс, транзицијата во власта, а се претпоставува дека и тој ги предложува луѓето кои ја предводат администрацијата на американскиот претседател.

newjork magazine

И телевизиската куќа СИ-ЕН-ЕН, исто така, пишува дека фондацијата Херитиџ имала голем удел во транзицијата на Трамп и Пенс како негов кандидат за потпретседател, и оти токму оваа организација ги влече главните конци.

cnn

Порталот „McClatchy DC“ пишува дека Доналд Трамп и Де Минт се неверојатен пар, а првиот човек на Херитиџ ужива на позицијата како еден од највлијателните луѓе во Вашингтон по смената на претседателот.

Во текстот на „McClatchy DC“ се посочува дека освен прес-конференции, организацијата Херитиџ заедно со Де Минт работат на поттикнување на администрацијата и Конгресот на републиканците да се земе длабоко конзервативна линија за неколку деликатни прашања, почнувајќи од даночните реформи и Законот за здравствена заштита, кои Де Минт сака да се укинат веднаш.

McClatchy

Инаку, Херитиџ е главниот кадровски центар во Вашингтон од каде што со кадри се пополнува новата американска администрација.

mike pens vo heritage

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.