Директорот на МНТ најавува казни за актерите кои не ја одиграа претставата како поддршка на Владо Јовановски

385

Директорот на Македонскиот народен театар (МНТ), Драган Спасов-Дац, на својот фејсбук профил објави дека сите актери ќе бидат казнети затоа што во петокот вечерта не ја одиграа преставата „Ничија земја“ како поддршка на приведените уметнции, вкличително и нивниот колега актерот Владо Јовановски кому му е одреден притвор.

„Пријатели и љубители на театарот, денеска се случи нешто што не смееше да се случи. СЕ ОТКАЖА ПРЕТСТАВА ВО МНТ. Покрај мојата сугетија и наредба да се игра претстава, глумците своеволно одбија да ја играат претставата ‘Ничија земја’, како подршка за приведените глумци кои беа инволвирани во случувањата од 27-ми април во собранието. Сите до еден ќе бидат казнети за непослушноста и по разговорот со мене свесни се за проблемот кој го направија. Театарот постои за публиката и така ќе остане. Ова го почувствував како атак кон мене и кон нашата публика“, пишува директорот Спасов во својата реакција.

Инаку, целиот актерски тим, вчера излезе пред присутните во МНТ и извинувајќи ѝ се на публиката соопшти дека во знак на протест за притворот на нивниот колега, претставата нема да се одигра.

По ова публиката беше замолена да ја напушти салата.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.