Дивац: Џордан денес би имал 80 поени во просек, па споредете кој е најдобар

128

Српскиот кошаркар Владе Дивац играше во ерата на Мајкл Џордан, во која добро ги запозна неговите играчки квалитети. Во интервју за порталот Бука, Дивац објасни што мисли за кошарката на Џордан.

За него Мајкл Џордан е подобар од Леброн Џејмс.

„Дозволете ми да ви објаснам. Ако го имате Џордан овие денови, тој ќе имаше просек од 80 поени на натпревар според овие правила. Затоа, споредете кој е најдобар. Правилата се променија. Нема повеќе физички контакт, груба игра и нема фокусирани одбрани. Се игра за публиката, што е убаво, за кошот повеќе, што е исто така убаво, но ми се чини дека таа конкурентност е изгубена. Неблагодарно е да се споредува една генерација со друга. Околностите се сосема различни “

Дивац зборуваше и за најдобрите европски кошаркари.

„Не играв со Крешомир Косиќ. Тој беше мој тренер, одличен тренер и некој што е одговорен за мојата кариера. Дражен Петровиќ и Арвидас Сабонис се секако на врвот, но јас исто така би го ставил и својот соиграч Пеџа Стојаковиќ, кој ќе добие малку внимание. Кога ќе видите колку време играше и беше ол-стар играч многу пати и победник во тројки, тој имаше квалитет веднаш зад Дражен и Сабонис “.

Дивац играше за ЛА Лејкерс од 1989 до 1996 година. Потоа помина две години како играч на Шарлот Хорнетс, пред да игра за Сакраменто Кингс од 1998 до 2004 година.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.