До кога Спасовски ќе бега да одговори за инцидентот во Чаир, прашува ВМРО-ДПМНЕ

Молк од Оливер Спасовски и МВР за вооружената пресметка во Чаир, ова денеска преку соопштение до јавноста го истакнаа од ВМРО-ДПМНЕ.

-Спасовски со денови се крие и не одговара како во центар на Скопје се пукало кон полиција, а истото лице кое пукало било пуштено да си замине од местото на настанот. Ова не е прв пат Спасовски да молчи и да бега од јавноста за криминални пресметки, убиства или пукање кон полиција. Нема одговор дали лицето кое пукало кон полицијата веќе една година има наредба од СВР Скопје да биде приведено за издржување на затворска казна? Јавноста бара одговори дали за целиот овој случај има видео и во самото видео е и Ариф Асани, функционер на ДУИ и втор човек на БЈБ? Исто така нема одговор дали заменикот директор на БЈБ, Арифи е снимен како врши притисок кон полициските службеници за ослободување на лицето кое пукало кон нив? Дали Арифи влијаел врз полициските службеници при пишувањето на нивните службени белешки од настанот, велат од партијата.

Од таму додаваат дека овој случај е еден од низата кои изминативе години се случија во министерството за внатрешни работи. Нерасчистени убиства, пресметки меѓу криминални банди, грабежи, вмешаност на полициски службеници во криминал, но ниту еден случај нема завршница и не е разрешен.

-МВР не смее да биде испостава на СДСМ и ДУИ и да служи како заштитник на криминалот и криминалците од власта. Молкот за злосторствата на Спасовски во МВР не смее да помине неказнет. За секој криминал во МВР ќе има одговорност. Македонија не смее да биде земја на криминалците и криминалот. Премногу е, потенцираат од партијата.