Додека зборуваше за Курц пратеничка се онесвести во австрискиот парламент (ВИДЕО)

73

Австриската пратеничка Ева Мариа Холцлајтнер се онесвести за време на нејзиниот говор во Собранието. Нејзините колеги веднаш дотрчаа да ѝ помогнат, а подоцна рекоа дека со неа сè е во најдобар ред.

Ева, која е пратеничка од опозиционата Социјалдемократска партија на Австрија, на говорницата зборуваше за истрагата против доскорешниот канцелар Себастијан Курц, кој поради сомнеж за корупција си поднесе оставка.

На седницата бурно реагираше и лидерката на NOES Беате Мајнл-Рајзингер, која на новиот канцелар Александер Шаленберг, му предаде документ со обвиненијата против Курц. Опозицијата реагираше бурно, откако Мајнл ги фрли документите на земја.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.