Додик го одликуваше Орбан со највисок орден на Република Српска

Претседателот на унгарската Влада Виктор Орбан е одликуван со Орден на Република Српска, изјави претседателот на Република Српска, Милорад Додик.

Додик рече дека орденот ќе му биде врачен лично на Орбан во февруари.

Додик истакна дека му е чест што има можност да зборува за почесните луѓе по повод Денот на републиката, бидејќи тие тоа го заслужуваат поради нивното внимание кон Српска, а меѓу нив се и почесниот професор Ненад Кечмановиќ и српскиот академик Матија Беќковиќ.

Во Бања Лука во тек е доделувањето на наградите на заслужните личности и институции кои одиграа голема улога во создавањето и зачувувањето на Српска.

По врачувањето на наградите ќе се одржи седница на Сенатот, јавува РТРС.