Договор за прекин на огнот меѓу Израел и Хамас е можен пред или за време на Рамазан

Договорот за заложници и прекин на огнот меѓу Израел и Хамас би можел да биде постигнат пред периодот на празникот Рамазан, бидејќи преговарачите гледаат „бавен напредок“, изјавија египетските власти за The Wall Street Journal.

Додека висок функционер на Хамас даде „пореална цел“ за извештајот, велејќи дека договорот може да се случи во првата недела од муслиманскиот празник.

Претходните извештаи укажуваа дека лидерот на Хамас во Газа, Јахја Синвар, не брзаше да обезбеди договор за заложници и прекин на огнот, наместо тоа, тој се надеваше дека израелската операција во најјужната област Рафа за време на Рамазан ќе ги турне Палестинците во Израел и на Западниот Брег кон насилни реакции.

„Синвар повеќе би сакал да ги ескалира тензиите на Блискиот Исток, предизвикувајќи крвопролевање и хаос во Газа за време на Рамазан, отколку да ја преземе алтернативата на шестнеделен прекин на огнот и хуманитарна помош за цивилите во Газа“, изјави висок израелски функционер за Ynet news. сајт.

Директорот на Мосад, Дејвид Барнеа, кој ја предводеше израелската делегација во Катар за преговори за потенцијален договор за заложници, беше информиран од домаќините дека Хамас нема да обезбеди ажурирана листа на живи заложници, ниту критериуми за ослободување на палестинските терористи од израелските затвори според договор за размена на затвореници.

Во меѓувреме, Израел се согласи на контурите на вториот предлог изготвен во Париз од посредници од САД, Катар, Египет и Франција, при што изворите на WSJ ги потврдија претходните извештаи. Додека сè уште нема ништо конкретно од страна на Хамас.

Сепак, израелскиот претставник ја повтори загриженоста дали Хамас е сериозен за постигнување договор, посочувајќи дека неговата делегација во Каиро не обезбедила список на живи заложници и состојбата на нивните услови. Израел, наводно, верувал дека разговорите се фокусирале на околу 40 заложници, без да знае дали тие се воопшто живи.

Израелскиот Канал 12 цитираше свој извор кој појасни дека во преговорите бил побаран бројот на живи заложници, а не имињата. Бидејќи овој список не беше достапен, ниту една израелска делегација не беше испратена во Каиро бидејќи разговорите беа оценети како несериозни.