Договор за прекин на огнот во Газа може да биде постигнат до понеделник?

Американскиот претседател Џо Бајден изрази надеж дека долгоочекуваниот договор за примирје за заложници може да биде постигнат до понеделник.

„Мојот советник за национална безбедност ми вели дека сме блиску, блиску сме, сè уште не сме готови. Се надевам дека до понеделник ќе имаме прекин на огнот“, рече Бајден.

Оваа временска рамка би значело дека договорот ќе биде спроведен пред почетокот на Рамазан, кој треба да започне околу 11 март. Муслиманскиот свет месец обично е обележан со зголемени безбедносни тензии во Израел, при што оваа година веќе се гледа спор околу мерките за ограничување на пристапот на Израелците до Ридот на храмот.

Во интервју за NBC News, тој откри сигнали од израелската страна дека пауза во борбите навистина е неизбежна.

„Доаѓа Рамазан и имаше договор од страна на Израелците дека нема да се вклучат во активности и за време на Рамазан, за да ни дадат време да ги извадиме сите заложници“, рече Бајден.

Изјавата доаѓа по потврда дека началникот на Генералштабот на израелските одбранбени сили (ИДФ) и шефот на Агенцијата за внатрешна безбедност (Шин Бет) присуствуваа на разговорите во Каиро минатата недела. Се очекува преговорите да продолжат оваа недела во Доха.

Извори блиски до преговорите рекоа дека постои притисок врз Хамас да направи компромис“, се вели во извештајот во Аксиос.

„Нема простор за голем оптимизам“, изјави за Аксиос висок израелски функционер. „Напредокот што го постигна Израел со посредниците во Париз не го затвори јазот со Хамас. Тешко е во оваа фаза да се види како се постигнува договор пред Рамазан“, додаваат тие.

Голем дел од несогласувањето лежи во условите за ослободување на палестинските безбедносни затвореници, при што израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху, наводно, не сакал да им дозволи да се вратат во своите домови на Западниот Брег или Газа, што беше еден од условите во договорот за претходниот прекин на огнот за ослободување затвореници.

Сепак, новиот извештај на новинската агенција Ројтерс открива детали од предлогот формулиран во Париз, кој укажува на зголемена флексибилност на израелската страна во однос на затворениците идентификувани за потенцијално ослободување. Се вели дека предлогот овозможува ослободување на група терористи на високо ниво кои отслужуваат долги казни, што би можело да предизвика тешки критики или дури и отпор од фракциите во владината коалиција на Израел.

Висок извор близок до разговорите изјави за Ројтерс дека Хамас го разгледува нацрт-предлогот од преговорите во Париз. Се вели дека документот дозволува 40-дневен почетен прекин на сите воени операции.

Дополнително, договорот предлага размена на палестински затвореници за израелски заложници во сооднос 10 спрема 1. Ослободените заложници ќе ги вклучат сите израелски жени, деца помлади од 19 години, болни и стари лица.

Дополнително, нацртот предлага влез на 500 камиони со помош дневно и обезбедување илјадници шатори и каравани за цивилите во Газа. Тоа ќе овозможи и реконструкција и поправка на болници и пекари.

Предлогот, исто така, дозволува постепено враќање на раселените цивили во северниот дел на Газа, со исклучок на мажите на воена возраст.