Доигрување за ЕУРО 2024: Велс против Финска, Босна и Херцеговина против Украина

Велс ќе игра против Финска во полуфиналето од плеј-офот за ЕУРО 2024 на 21-ви март следната година, додека Босна и Херцеговина ќе биде домаќин на Украина, според жрепката одржана во седиштето на асоцијацијата на европски фудбалски сојузи (УЕФА) во Нион.

На 26-ти март победникот од тој меч во финалето ќе биде домаќин на подобриот натпревар меѓу Полска и Естонија.

За пласман на завршниот турнир на Европското првенство меѓу репрезентациите од Б лигата, Израел во полуфиналето ќе ја пречека репрезентацијата на Исланд, додека на Босна и Херцеговина ќе ѝ гостува на Украина. Победникот од натпреварот меѓу Босна и Херцеговина и Украина доби можност да биде домаќин на финалниот натпревар.

Полуфиналните двојки од Ц лигата ќе бидат Грузија – Луксембург и Грција – Казахстан. Победникот од пресметката Грузија – Луксембург ќе биде домаќинот во финалето, подобриот од дуелот Грција – Казахстан.

Жрепката за плеј-офот за ЕУРО 2024.
Пат А
Полуфинале (21.3.2024): Полска – Естонија, Велс – Финска
Финале (26.03.2024): Велс/Финска – Полска/Естонија

Пат Б
Полуфинале (21.3.2024): Израел – Исланд, Босна и Херцеговина – Украина
Финале (26 март 2024): Босна и Херцеговина/Украина – Израел/Исланд

Пат В
Полуфинале (21.3.2024): Грузија – Луксембург, Грција – Казахстан
Финале (26.3.2024): Грузија/Луксембург – Грција/Казахстан