Доларот ослабе во однос на кошничката валути по петте седмици раст

На валутните пазари, вредноста на доларот во однос на кошницата валути падна минатата седмица првпат по петте седмици континуиран раст, бидејќи станува сѐ појасно дека американската централна банка Федералните резерво (Federal Reserve – Fed) нема да брза да ги намали каматните стапки, а ниту, се чини, тоа ќе го стори и Европската централна банка (ECB).

Во такви услови, индексот на доларот, кој ја следи вредноста на американската валута во однос на шесте најважни светски валути, падна за прв пат од почетокот на 2024 година, за 0,33 отсто, на 103,90 поени.

Истовремено вредноста на доларот во однос на европската валута падна за 0,4 отсто, така што на крајот на седмицата еврото изнесуваше 1,0818 долари.

Курсот на еврото оствари најголема седмична добивка во последните два месеца, поттикнат од очекувањата за бавно намалување на каматните стапки во еврозоната во текот на оваа година. Имено, сега учесниците на пазарот проценуваат дека Европската централна банка би можела да ги намали каматните стапки во еврозоната за 90 базични поени, додека на крајот на 2023 година очекуваа да ги намали за 160 базични поени.

И зголемениот апетит за ризик, кој ги доведе глобалните берзи на рекордно ниво минатата седмица, исто така, ја намали побарувачката за американската валута, која се смета за безбедно засолниште за капиталот во несигурните времиња. Инвеститорите чекаат нови економски показатели за нови насоки во однос на американската и европската монетарна политика.

„Сè уште не е време да се продаваат доларите, но мислиме дека тој ќе почне да слабее во вториот квартал, под претпоставка дека Fed ќе ги намали стапките во јуни и ќе продолжи да ги намалува стапките на квартално ниво“, смета Атанасиос Вамвакидис, стратег во „BofA Global Research“.

Во „BofA Global Research“ очекуваат еврото да зајакне на 1,15 во однос на доларот до крајот на годината.

„Ако американската економија остане толку силна, мораме да го смениме нашиот став, бидејќи Fed можеби нема да може да ги намали каматните стапки во јуни или дури оваа година“, додава Вамвакидис

Најголем губитник меѓу најважните светски валути е несомнено јапонскиот јен, кој минатата седмица падна за 0,4 отсто во однос на доларот, па курсот на доларот достигна 150,5 јени.

И додека јенот постепено слабее во однос на доларот, бидејќи инвеститорите стравуваат од интервенцијата на јапонските монетарни власти, кои обично реагираат кога курсот на доларот ќе надмине 150 јени, во однос на другите валути јенот бележи значително поголеми загуби. Така, во однос на еврото во четвртокот ослабна за 0,6 отсто, на најниско ниво во последните три месеца од 163,45 јени за евро. Во однос на фунтата падна на најниско ниво од крајот на 2015 година, а во однос на австралискиот и новозеландскиот долар забележа најнизок курс во последните девет години.

Од почетокот на годината, јенот потона за 6,3 отсто во однос на доларот и е валута со најлоша изведба во групата на земји Г10, под притисокот од проценките на инвеститорите дека каматните стапки во Јапонија ќе останат на нула уште извесни време.

И бидејќи се очекува дека Fed ќе ги задржи каматните стапки на високи нивоа уште подолг период, на пазарот се одвива ткн. поврзана трговија, односно инвеститорите позајмуваат јени за кои речиси нема камата и инвестираат во средства или валути со повисоки приноси.

„За доларот да ослабне во однос на јенот, неопходно е ФЕД да почне да ги намалува каматните стапки“, заклучува Вамвакидис.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.