Долг пат- Како поранешните украински региони се приклучија на Русија

RT потсетува на синџирот на настани што доведоа до губење на суверенитетот на Киев врз значителен дел од неговата територија.

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша документи кои го отвораат патот за формално прифаќање од Руската Федерација на Народните републики Доњецк и Луганск, како и регионите Керсон и Запорожје. Договорите чекаат ратификација од рускиот парламент, пишува Раша Тудеј.

Според Москва, одлуката од петокот уследи по демократското гласање, на кое луѓето кои живеат во поранешните региони на Украина го искористија своето право на самоопределување и побараа заштита од Москва.

Историскиот потег беше осуден и отфрлен од Киев и неговите странски поддржувачи, кои го опишаа потегот како анексија на суверена украинска територија.

Како вооружениот пуч во Киев пред осум години доведе до промена на европските граници во услови на голем вооружен конфликт?

Мајдан

Кон крајот на 2013 година, во Киев започна бран улични протести, наводно предизвикани од владата на Виктор Јанукович, избегнувајќи економски договор со ЕУ – договор како предвесник на непосредни социјални и економски придобивки.

Демонстрациите на Мајдан беа киднапирани од радикални националисти, што резултираше со насилни судири со безбедносните сили во кои загинаа десетици. Меѓународните политичари им дадоа поддршка на протестите, при што високи американски дипломати славно делеа колачиња во центарот на Киев. Охрабреното движење доби импулс и покрај договорот за поделба на власта со посредство на Русија, Германија, Франција и Полска во февруари 2014 година, ескалацијата на насилството го принуди тогашниот претседател Виктор Јанукович да побегне.
Пучот во главниот град поддржан од САД ги собра радикалните сили, кои прибегнаа кон отворено заканување на проруското население во Украина со насилство доколку се осмелат да се спротивстават на новоинсталираните власти во Киев.

Договори од Минск

Полуостровот Крим имаше силни историски врски со Русија, кои беа префрлени под контрола на Киев дури во 1954 година, под советскиот лидер Никита Крушчов. Регионот е од суштинско значење за националната безбедност на Русија бидејќи нејзините длабоки пристаништа се домаќини на Црноморската поморска флота.

Во храбрата операција за која се сметаше дека на крајот спречи значително крвопролевање, Москва распореди специјални сили низ полуостровот, а локалните власти одржаа референдум за раскинување со Украина и приклучување кон Русија. Москва официјално ја прифати понудата на Крим во март 2014 година.

Ситуацијата со двата региони на Донбас се разви поинаку. Во средината на април 2014 година, Киев ја испрати војската да ги прекине протестите во Доњецк и Луганск. Демонстрантите одговорија со формирање милиции и возвраќање, милитаризирајќи го веќе разгорениот конфликт. Следниот месец, двата региона одржаа референдуми за прогласување на нивната независност.

Конфликтот во источна Украина потона во ќор-сокак откако украинската војска претрпе сериозни загуби од, како што тврди Киев, руските војници кои тајно се бореле во Донбас. Завојуваните страни се согласија на прекин на огнот и беше договорен патоказ за помирување, формализиран во два договори потпишани во Минск во 2014 и 2015 година.

Мировниот план никогаш не успеа целосно. Додека непријателствата во Донбас се намалуваа, Киев одби да ги исполни своите одговорности, особено во однос на прашањето за федерализација, освен ако на неговите војници не им се даде контрола на границите на регионите на Донбас со Русија. Ова беше спротивно на условите од договорите од Минск. Поранешниот украински претседател Пјотр Порошенко во јуни призна дека се согласил на прекин на огнот само за да добие време за обнова на украинската војска.

Навлегување на НАТО

Тензиите околу Украина ескалираа во 2021 година, откако Русија го обвини НАТО дека се шири во земјата без формално да го прими Киев во алијансата. Москва со децении јасно ставаше до знаење дека идното членство на Украина во блокот предводен од САД ќе ја премине руската безбедносна црвена линија.

Москва бараше гаранции од Вашингтон кои ќе ја решат нејзината загриженост. Сепак, американските официјални лица изјавија дека политиката на „отворени врати“ на НАТО значела дека Украина е слободна да се брани како што сака. Киев ја запиша целта да стане членка на воениот блок во својот устав во 2019 година.

Оттогаш, членките на НАТО интензивно ги обучуваат украинските војници, обезбедувајќи оружје на Киев и на друг начин помагајќи да се најде поспособна армија.

Во истиот период, украинските неонацистички групи станаа вградени во воените структури, добивајќи политичка моќ многу над нивната јавна поддршка, со оглед на резултатите од изборите одржани во 2019 и 2020 година.

Непријателства

На 22 февруари, Русија формално ги призна Доњецката и Луганската народна република како суверени држави и побара од Киев да ги повлече своите трупи надвор од нивните граници. Украина одби, а два дена подоцна, Русија испрати свои војници во Украина, поддржани од милициите од Донбас. Оттогаш, Москва тврди дека ги повратила воените документи кои укажуваат дека Киев подготвувал сопствена офанзива против Донбас, која била спречена од рускиот напад.

Во првичниот руски притисок, Киев изгуби контрола над голем дел од својата територија на југ и на исток. Москва и Киев исто така беа ангажирани во серија мировни преговори во првите недели од конфликтот. Се чинеше дека е на повидок договор со кој се обезбедува неутрален статус на Украина, но разговорите пропаднаа во април.

Киев сега изјавува дека ќе се справи со Москва само откако ќе ја исфрли од сите земји што ги смета за нејзина сувереност, вклучувајќи го и Крим. САД го прогласија стратешкиот пораз на Русија како своја цел и ветија дека ќе му пружат помош на Киев „колку што е потребно“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.