Дрон со експлозив пронајден на брегот на бугарско летувалиште

На брегот на бугарското летувалиште Тјуленово на Црното Море е пронајден дрон од непознато потекло, кој според непотврдени информации носел експлозив, јавија бугарските медиуми.

Дронот е пронајден случајно синоќа. Не е познато како дронот завршил на бугарското крајбрежје, дали паднал од воздух или бил однесен од плимата.

Бугарското Министерство за одбрана денеска соопшти дека испратило специјална единица за проверка и деактивирање дрон со експлозив.

Туристичкиот град Тјуленово се наоѓа на 70 километри од романската граница.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.