Државниот сектор во Грција веќе е намален, но сепак е неефикасен

31

Грција веќе нема премногу државни службеници и е блиску до постигнување на целите за намалување на персоналот, поставени од меѓународните кредитори пред две години, изјави грчката Влада, пренесуваат локалните медиуми.

Бројот на вработените во државниот сектор е намален од 913.000 до крајот на 2009 година на 681.392 до 30 ноември оваа година, а годишниот трошок за плати е намален за малку повеќе од една третина, посочи Владата.

„Реалноста е прикажана од бројките, веќе е добро позната на јавноста и кредиторите“, изјави министерот за административна реформа Кириакос Мицотакис.

„ Главниот предизвик за 2014 година е промената од квантитативните цели кон квалитативните … Проблемот во државниот сектор сега не е тоа што е премногу голем, туку дека е неефикасен“ додал тој за време на дебатата во парламентот во врска со буџетот за 2014 година, кој треба да биде изгласан во неделата.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.